а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

липовина

мн. липовини
Вид збор: Именка, женски род
Липово дрво што се употребува за градба или огрев.
Англиски: basswood
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
Масата и комодата беа од липовина.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи