а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

липа

мн. липи
Вид збор: Именка, женски род
Листопадно широколисно дрво, чиишто мирисливи жолти цветови cе употребуваат за чај, а корисни се и за пчеларството.
Латински: Tilia platyphyllos Англиски: lime Албански: bli
Употреба: Ботаника
Примери:
Од расцутените липи по дворовите се ширеше прекрасна миризба.
Изведенки
липин прид.
липиниот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи