а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

липало

мн. липала
Вид збор: Именка, среден род
Кожинче што го отвора и го затвора влезот на воздухот во гајдата.
Употреба: Музика и танц
Примери:
Тоа е делот каде што се ставаат липалото, гајдарката и брчалото.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи