а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

липак

мн. липаци
Вид збор: Именка, машки род
Место обраснато со липи, липова гора, шума.
Англиски: lime forest Албански: pyll me bli
Употреба: Ботаника
Примери:
Ветрот го дуваше липакот разнесувајќи ја липовата миризба низ целата населба.
Дојдов преку липакот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи