а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

линч

мн. линчови
Вид збор: Именка, машки род
Самоволен суд, ѕверска ликвидација без истрага и судење, обично од разјарена толпа народ.
Англиски: lynch Албански: linç
Примери:
Се плашеше од срам, подбив и линч од народот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи