а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

линчува

линчуваат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Извршува линч над некого, казнува со најстрога казна (бесење, каменување, стрелање) на самото место, без судење.
Англиски: lynch
Примери:
Разјарената маса го линчува виновникот.
Изведенки
линчување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи