а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

линолеум

мн. линолеуми
Вид збор: Именка, машки род
Непропустлива подна облога, индустриски производ од мелена плута, ленено масло и некои смоли, што се употребува за покривање подови.
Англиски: linoleum
Примери:
Скалите беа обложени со чист линолеум намачкан со восок.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи