а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

линк

мн. линкови
Вид збор: Именка, машки род
Врска кон некоја информација објавена на Интернет.
Англиски: link
Употреба: Информатика
Примери:
линк на веб-сајтот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи