а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

линијар

мн. линијари
Вид збор: Именка, машки род
Направа (дрвена, метална, пластична) cо означени мерни единици (милиметри и сантиметри) што служи за подвлекување прави линии и за мерење должини.
Англиски: ruler
Употреба: Математика
Примери:
Исцратајте прави со линијар.
На шивачката машина имаше креда, линијар и ножици.
Изведенки
линејка ж.
мн. линејки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи