а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

линиски

линискиот
Вид збор: Придавка
Што припаѓа, што се однесува на линија.
Англиски: regular
Примери:
линиска пловидба
линиски брод
FlexiMac
 менување на македонски глаголи