а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

линеарен

линеарни
Вид збор: Придавка
1. Што се однесува на права линија, што се наоѓа, простира во права линија, линиски.
Англиски: linear
Употреба: Математика
Примери:
Линеарен наниз на буквите на страницата.
Јазичниот текст по својата природа е линеарен.
2. Што има еднаков раст, пораст за ист процент.
Англиски: linear
Употреба: Математика , Преносно значење
Примери:
Линеарно зголемување на платите.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи