а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лингур

мн. лингури
Вид збор: Именка, машки род
1. Слаба обработлива земја.
Англиски: fallow land Албански: tokë ugar
Употреба: Екологија
2. Тој што скита, скитник.
Англиски: tramp Албански: endacak
Употреба: Разговорно
Примери:
Голем лунгур е тој.
3. несмасен човек
Англиски: clumsy man Албански: njeri i ngathët
Примери:
Ни тоа не знаеш да го направиш, лингур еден.
Изведенки
лингурски прид.
лингурскиот
Пример: лингурска работа
FlexiMac
 менување на македонски глаголи