а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лингвист

мн. лингвисти
Вид збор: Именка, машки род
Лице што cе занимава со проучување на некој јазик, специјалист во областа на лингвистиката.
Англиски: linguist Албански: linguist
Употреба: Лингвистика
Изведенки
лингвистка ж.
мн. лингвистки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи