а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лингвистика

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Наука за јазикот, проучување на општите законитости во неговото настанување и развој.
Англиски: linguistics
Употреба: Лингвистика
Изведенки
лингвистички прид.
лингвистичкиот
Пример: лингвистички проучувања
FlexiMac
 менување на македонски глаголи