а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

линар

мн. линари
Вид збор: Именка, машки род
Слатководна риба од семејството крапови.
Латински: Tinca tinca Англиски: tench
Употреба: Зоологија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи