а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лим

мн. лимови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 25510
Тенка метална плоча добиена од ковано или валано железо или од други растегливи метали (бакар, алуминиум и сл.).
Англиски: metal sheet
Примери:
Во магацинот имаше железни лимови.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК