а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лимфа

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
1. Безбојна или бледожолтеникава течност составена од крвна плазма и леукоцити (бели крвни зрнца), која тече низ крвните садови и овозможува размена на материите меѓу крвните садови и ткивото.
Англиски: lymph Албански: limfë
Употреба: Медицина
2. Воден сок во растенијата.
Англиски: sap Албански: limfë
Употреба: Ботаника
FlexiMac
 менување на македонски глаголи