а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лимфатичен

лимфатичниот
Вид збор: Придавка
1. Што се однесува на лимфа.
Употреба: Анатомија
Примери:
лимфатична леукемија
2. Што е болен од нарушување на функцијата на лимфата или од болест на лимфното ткиво.
Употреба: Медицина
Примери:
лимфатичен човек