а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лимон

мн. лимони
Вид збор: Именка, машки род
1. Средоземно дрво со месести листови и јајчести светложолти плодови.
Латински: Citrus limon Англиски: lemon Албански: limon
Употреба: Ботаника
2. Плод на лимоново дрво што содржи кисел и ароматичен сок.
Англиски: lemon Албански: limon
Употреба: Гастрономија
Примери:
Лимон со чај лечи настинка.
Лимонот содржи витамин Ц.
Изрази
Исцеден лимон - истрошен до крајна мера.
Изведенки
лимонче ср.
мн. лимончиња
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи