а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лимонтуз

мн. лимонтузи
Вид збор: Именка, машки род
Лимонова киселина во цврста состојба (ситни кристали).
Турски: limon tozu Албански: acid limoni
Употреба: Гастрономија , Разговорно
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК