а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лимонов

лимоновиот
Вид збор: Придавка
Што е од лимон, што cе однесува на лимон.
Примери:
Лимонов сок.
Hа шпоретот беа загореле лимоновите кори.
Изведенки
лимонски прид.
лимонскиот
Пример: лимонска киселина
FlexiMac
 менување на македонски глаголи