а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лимонада

мн. лимонади
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 15076
1. Освежителен безалкохолен пијалак од лимонов сок и вода.
Англиски: lemonade Турски: limonata Албански: limonadë
Употреба: Гастрономија
Примери:
На летниве горештини само чаша лимонада може да те освежи.
2. Неквалитетна претстава, приредба и сл.
Англиски: soda Албански: limonadë
Употреба: Преносно значење , Разговорно