а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лимит

мн. лимити
Вид збор: Именка, машки род
Граница, утврдена цена, рок, норма, план што не смее да се пречекори; ограничување воопшто што не смее да се помине.
Англиски: limit Албански: limit, kufi
Употреба: Економија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи