а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лимета

мн. лимети
Вид збор: Именка, женски род
Цитрусово дрво и овошје со зелени плодови, слични на лимон.
Латински: Citrus aurantifolia Англиски: lime
Употреба: Ботаника , Гастрономија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи