а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лименка

мн. лименки
Вид збор: Именка, женски род
Лимен сад за индустриско конзервирање пијалак.
Англиски: can
Примери:
Лименка кока-кола.
Лименка пиво.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи