а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лимба

мн. лимби
Вид збор: Именка, женски род
1. Перче коса, кадрица.
Англиски: curl Албански: kaçurrel
Примери:
Стоеше пред огледалото и ги мазнеше црните лимби.
2. Раб, пораб во вид на мали јазичиња.
Албански: dredhë
Примери:
Жените носеа шајачни фустани со црн сатен и со лимби.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи