а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лимар

мн. лимари
Вид збор: Именка, машки род
Занаетчија што изработува предмети од лим.
Примери:
Лимарот конечно заврши со ставањето на олукот на куќата.
Изведенки
лимарски прид.
лимарскиот
Пример: лимарски производи
FlexiMac
 менување на македонски глаголи