а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лилјаче

мн. лилјачиња
Вид збор: Именка, среден род
1. јоргован
Англиски: lilac Албански: jargavan, lilak
Употреба: Деминутив , Дијалектен збор
2. додола, додоларка
3. Мал цицач што лета, обично ноќно време.
Англиски: bat Албански: lakuriq
Употреба: Деминутив , Зоологија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи