а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лилија

мн. лилии
Вид збор: Именка, женски род
крин
Англиски: lily Албански: zambak
Употреба: Ботаника
Примери:
водна лилија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи