а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ликува

ликуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Искажува победничко расположение, голема радост, задоволство поради постигнат успех, победа и слично; cлави победа.
Англиски: rejoice
Изведенки
ликување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи