а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ликсур

мн. ликсури
Вид збор: Именка, машки род
Тој што ништо не работи, безделничи и мисли само на јадење.
Англиски: glutton
Употреба: Пејоратив
Изведенки
ликсурка ж.
мн. ликсурки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи