а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лико

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
1. лика
Англиски: appearance Албански: pamje, dukje
2. Кончест, жилест слој меѓу стеблото и кората на некои дрвја што се користи како материјал за плетење и врзување.
Англиски: bast, raffia Албански: rafia
Употреба: Ботаника
Примери:
Врзи ја лозницата со лико.
липово лико
FlexiMac
 менување на македонски глаголи