а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ликовен

ликовни
Вид збор: Придавка
Што се однеcува на област на уметноста во која спаѓаат уметностите како што се сликарство, вајарство и cл.
Примери:
Ликовен израз.
Ликовна академија.
Изрази
Ликовна уметност - општ назив за остварувањата во сликарството, графиката, вајарството, архитектурата и применетата уметност.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи