а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ликвидност

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
1. Раcполагање со готовина, со готови пари.
Англиски: liquidity Албански: likuiditet
Употреба: Економија
2. Способност да се одговори на паричните обврски.
Англиски: solvency Албански: likuiditet, aftësi pagimi
Употреба: Економија
3. Леснотија во реализацијата на плаќањата.
Англиски: liquidity Албански: likuiditet
Употреба: Економија
Изведенки
ликвидносен прид.
ликвидносниот
Пример: ликвидносни проблеми
FlexiMac
 менување на македонски глаголи