а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ликвидира

ликвидираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
1. Врши, извршува ликвидација на дејноста на претпријатие.
Англиски: liquidate Албански: likuidoj
Употреба: Економија
2. Физички отстрани, отстранува некого; убива.
Англиски: kill Албански: likuidoj, vras
Примери:
Мораше под итно да го ликвидираат.
3. Отстрани, отстранува некаков недостаток.
Англиски: eradicate Албански: çrrënjos, likuidoj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Мора да се ликвидира неписменоста во овој крај.
Попусто настојуваше да ја ликвидира сопствената слабост и недораснатост.
Изведенки
ликвидирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи