а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ликвидација

мн. ликвидации
Вид збор: Именка, женски род
1. Прекратување на дејноста, на трговско претпријатие, установа, организација заради неликвидност, презадолженост итн.
Англиски: liquidation Албански: likuidim, falimentim
Употреба: Економија , Правда
2. Отстранување, уништување на нешто.
Англиски: liquidation Албански: likuidim, asgjësim
3. Казни со смрт, убие.
Англиски: liquidation Албански: likuidim
Примери:
Ликвидацијата е извршена по кратка постапка.
Изведенки
ликвидациски прид.
ликвидацискиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи