а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ликвидатор

мн. ликвидатори
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 19054
1. Лице што врши пресметување и расчистување на сметките во книговодството, се до ставање во архива.
Англиски: accountant Албански: likuidues, llogaritar
Употреба: Економија
2. Лице што врши ликвидација на движен и недвижен имот на установа, трговско претпријатие.
Англиски: bankruptcy trustee Албански: likuidues, i besuar falimentimi
Употреба: Економија
3. Тој што физички отстранува некого; убива, ликвидира.
Англиски: killer Албански: likuidues, vrasës
Употреба: Разговорно
Изведенки
1. ликвидаторка ж.
мн. ликвидаторки
2. ликвидаторски прид.
ликвидаторскиот