а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лизгач

мн. лизгачи
Вид збор: Именка, машки род
1. Лице што се лизга на лизгалиште; тој што се занимава со лизгачки спорт.
Англиски: skater Албански: rrëshqitës
Употреба: Спорт
Примери:
На лизгалиштето имаше многу лизгачи.
Тој беше најдобар лизгач во категоријата лизгачко трчање.
2. Нешто што се лизга, направа или дел од направа, инструмент и сл.
Англиски: glider Албански: rrëshqitës
Употреба: Технологија
3. Во компјутерската технологија - лента на која се поставени стрелки за лизгање, обично од десната страна на екранот.
Англиски: glider Албански: rrëshqitës
Употреба: Информатика
Изведенки
1. лизгачка ж.
мн. лизгачки
2. лизгачки прид.
лизгачкиот