а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лизгар

мн. лизгари
Вид збор: Именка, машки род
1. Права, малку издолжена лопата за копање.
Албански: lopatë, bel
Примери:
Го зеде лизгарот и почна да копа.
2. Место каде што се лизга земјата.
Албански: vendi ku rrëshqet toka
Употреба: Геологија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи