а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лизгав

лизгавиот
Вид збор: Придавка
1. Што има мазна површина, што не создава големо триење.
Англиски: slippery
Примери:
Полека одеше по лизгавиот пат.
Дланките му беа испотени и лизгави.
Лизгав свилен чаршаф.
Ја фати лизгавата коприна.
2. подвижен, непостојан, променлив
Англиски: slippery
Употреба: Преносно значење
Примери:
Животот е лажовен и лизгав.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи