а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лизарче

мн. лизарчиња
Вид збор: Именка, среден род
1. Мало парче од сапун на дотрошување.
Албански: copë, fije
Примери:
Калфите напати му оставаа по некое лизарче сапун.
2. Излижан и плоскат дел од нешто.
Албански: fije, riskë
FlexiMac
 менување на македонски глаголи