а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лидер

мн. лидери
Вид збор: Именка, машки род
1. Водач, предводник на политичка партија, организација, група и слично.
Англиски: leader Албански: udhëheqës
Употреба: Политика
Примери:
партиски лидер
лидер на опозиција
2. Тој што води; водечки тим или спортист.
Англиски: leader
Употреба: Спорт
Примери:
лидер на табелата
Изведенки
1. лидерче ср.
мн. лидерчиња
дем. пеј.
Пример: разни лидери и лидерчиња
2. лидерка ж.
мн. лидерки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи