а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лидерство

мн. лидерства
Вид збор: Именка, среден род
1. Положба на тој што е лидер.
Англиски: leadership Албански: lidership, udhëheqje
Употреба: Политика
2. Дејност на тој што е лидер.
Англиски: leadership Албански: udhëheqje
Употреба: Политика
FlexiMac
 менување на македонски глаголи