а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лигнит

(едн.) лигнитот
Вид збор: Именка, машки род
Вид јаглен со зачувана дрвена структура и мала калорична вредност, млад јаглен.
Англиски: lignite
Употреба: Геологија
Примери:
Рудник за лигнит.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи