а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лига

мн. лиги
Вид збор: Именка, женски род
1. Густа, слузеста леплива материја што ја лачат жлездите во устата.
Англиски: slime Албански: jargë
Употреба: Медицина
Примери:
Му потекоа лиги - има силна желба да вкуси нешто.
Избриши си ги лигите!
Му се наполни грлото со лиги.
2. Друштво, сојуз, здружение, заедница, со општествено-политички, културни, спортски и други цели.
Англиски: league Албански: ligë
Примери:
лига на народите
фудбалска лига
Изведенки
лигичка ж.
мн. лигички
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи