а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лигатура

мн. лигатури
Вид збор: Именка, женски род
1. Конец за подврзување на крвните садови кај операциите.
Англиски: ligature Албански: ligaturë, pe
Употреба: Медицина
2. Две или повеќе букви претставени со еден писмен знак.
Употреба: Лингвистика
3. Лак, спојница на два тона кај нотното писмо.
Англиски: ligature Албански: hark
Употреба: Музика и танц
4. Метал што се додава на среброто и златото заради подобрување на нивните својства.
Англиски: ligature Албански: legurë, metal që i shtohet arit dhe argjendit
Употреба: Технологија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи