а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лигамент

мн. лигаменти
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 44538
Жилесто сврзно ткиво што ги држи коските во костурот и ги зајакнува зглобовите.
Англиски: ligament Албански: ligament
Употреба: Анатомија