а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лигавче

мн. лигавчиња
Вид збор: Именка, среден род
Мала крпа што се врзува околу вратот на дете за да се заштити облеката од лиги или храна.
Англиски: bib
FlexiMac
 менување на македонски глаголи