а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лигавка

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Вирусна болест кај добитокот проследена со обилно лигавење.
Англиски: mouth-and-foot disease
Употреба: Медицина
Примери:
Времето беше такво, луѓето имаа шуга, а добиците шап, лигавка и метил.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи