а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лигави

лигават
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 7620
1. Испушта лиги.
Англиски: slime Албански: lëshoj jargë
Примери:
Детето лигави зашто вади заби.
Болните животни лигават и солзат.
2. Прави нешто да стане лигаво.
Англиски: slime Албански: jargoj
Примери:
Кучето го душкаше и му ги лигавеше панталоните.
3. (се лигави) Му течат лиги.
Англиски: slime Албански: jargohet, ligavet
Примери:
Детото се лигавеше по рачињата.
4. (се лигави) Се однесува неприродно, непријатно, се преправа.
Англиски: slime Албански: jargohet, ligavet
Употреба: Преносно значење
Примери:
Не туку се лигави!
Изведенки
лигавење ср.
глаг. им.